aktuálně

Módní přehlídka

Módní tvorbu této paní IVETY NEDOMOVÉ mám moc ráda, ale osobně jsem jí poznala teprve minulou středu, kdy mě na její módní přehlídku v Brně vzala kamarádka.
Znáte to, někdy musíte s novým člověkem trochu hledat společnou řeč a jindy se s někým seznámíte a víte, že je to přesně vaše „krevní skupina“. Jste naladěni na stejnou vlnu a máte pocit, že se znáte už dlouho. Tak toto je přesně ten druhý případ.
Iveta je osobnost s neuvěřitelným rozsahem, úžasnou kreativitou a neutuchající energií. Je to prostě ŽENSKÁ ŽIVEL, která koná hned jak jí věci napadají a s ničím se nemaže.
A tak se stalo, že když jsem jí přinesla včera do Prahy na její další módní přehlídku ukázat svoje šperky, jak jsme byly domluvené, rovnou mě naverbovala jako modelku a její novou kolekci jsme předváděly i s mými šperky.

Byla to tedy zkušenost při které jsem se trochu (tedy trochu víc) zapotila a nebylo to rozhodně jen tím vedrem, které panovalo včera úplně všude.
Nicméně prostředí a styl módní přehlídky v podání Ivety je neuvěřitelně pohodová záležitost, při které se i často zasmějete vtipným poznámkám a postřehům a její modely, které jsou pohodlné a běžně nositelné ženami všech tvarů i rozměrů, dokáží zvednout sebevědomí každé ženě.
Přítomné ženy tedy mohly obdivovat Ivetiny šaty, haleny, tuniky, sukně a kalhoty z přírodních materiálů – hlavně lnu, hedvábí a viskózy, ale i mé šperky.

Děkuji Ivetě za neuvěřitelnou příležitost spojit takto naše značky při její přehlídce, ale i k nějaké trvalejší spolupráci a moc moc se na to těším.

Více o této neuvěřitelné ženě a její módě si můžete přečíst na stránkách www.nedomova.cz


Foto z módní přehlídky v Brně přímo v Ateliéru KONCEPT ONE IVETA a z včerejší pražské přehlídky.

celý článek

Amébovky a Ostopovice podruhé

Neděle v Ostopovicích u Brna byla opravdu letní. Teplíčko z venku jsme si přiživovali ještě pečením v troubách. Ale větráky pracovaly na plné obrátky a myslím že to nebyla až taková výrazná překážka, abychom si to tvoření nemohli užít.

Byl to můj poslední kurz před prázdninymi a už teď se těším na nějaké to podzimní setkání s polymerovou hmotou a jejími nadšenci.

Krásné léto

celý článek

Pražské setkání

Červen je „předprázdninový“ měsíc, kdy už kurzy moc nefrčí. Každý přemýšlí o dovolené nebo se na ní dokonce chystá a šetří penízky.
Přesto „Amébovky“ ještě zlákaly na Smíchov zájemce a tak jsme si společně užili krásnou tvořivou neděli.

Musím opět jenom a jenom chválit. Pražská skupina jako vždy velice rychlá, šikovná a nápaditá. Experimentování s barevnými odstíny i tvary se dařilo nadmíru dobře.

Děvčata děkuji za krásný den a samozřejmě Drahušce za pečlivou organizaci.

Těším se zase někdy příštěPS: Poslední předprázdninový kurz ještě příští neděli 16.6. v Ostopovicích u Brna.

celý článek

Amébovky v Ostopovicích

Brněnský Polymerový klub je přesunutý z centra do Ostopovic již nějaký ten měsíc, ale já tam tuto neděli učila poprvé. Hanni Viktorová, která se teď stará o jeho chod, nás pěkně rozmazlovala a tak to byl krásný den plný kreativní práce, dobré nálady, výborné kávy a nesmím zapomenout na dietní zákusky od Janičky. Zkrátka parádní neděle.

Amébovité prvotiny všech účastnic byly opět vydařené a tak nadšení z techniky doufám dlouho vydrží.
Těším se na druhý kurz vypsaný na 16. 6. 2019 a na další setkání s „Amébovkami“ v Polymerové klubovně.

Je velká škoda, že takových míst pro setkávání stejně kreativně naladěných lidí není po naší republice víc. Klubovna je vybavena základními polymerovými pomůckami a v programu klubovny najdete kurzy pro začátečníky i pokročilé, ale také polymerové srazy a můžete si uspořádat třeba i svůj vlastní.

O chystaných kurzech v polymerové klubovně se dozvíte zde

celý článek

Recycling

Recy věci a „ Slow Fashion“ jsou již několik let velice populární záležitostí.
Jak jsem vyčetla na internetu, tak termín „Slow Fashion“ poprvé použila Kate Fletcher z Centre for Sustainable Fashion v roce 2008 a od té doby si hnutí získalo spoustu příznivců po celém světě, nejen mezi spotřebiteli, ale i mezi různými oděvními značkami.
Slow fashion nás má vést k budování vztahu s naším šatníkem, k poznání, že můžeme mít věcí daleko méně, ale zato z nich můžeme mít daleko větší radost. A pokud se o ně budeme řádně starat, vydrží nám dlouhou dobu. Když se nám oblečení omrzí, není nutné ho hned vyhodit, ale můžeme je upravit, „vytunit“, doladit, nebo úplně přetvořit na nový kus oblečení či jiný doplněk.

U pletených věcí bývá asi nejčastější formou recyklace vypárání a znovu upletení nového svetříku v jiném stylu s jiným vzorem.
Já jsem si před dvěma lety upletla jednoduchý volný MAXI svetr s XXL rukávy. Moc ráda ho nosím ke svým harémovým kalhotám. Jenže po těch dvou letech častého nošení je na něm opotřebení už docela znát. Rozhodně jsem ho nemínila vyhodit, protože nádherně melírovaná příze od Louisa Harding nebyla zrovna levná záležitost a hlavně se mi pořád moc líbí. Jenom už to nějak není ono. Chystala jsem se tedy svetr vypárat a uplést z příze něco jiného. Pak mě ale napadl úplně jiný recyklační proces.
Ke svým čtyřicátým narozeninám (což už je opravdu hodně dlouho), jsem totiž dostala darem od kamarádky barvené ovčí rouno, jehlu a knihu o suchém plstění a vzpomněla jsem si, že pořád ještě čeká ve skříni na svojí příležitost. Příze od Louisa Harding je směs vlny a bambusu a tak jsem shledala svůj svetr pro plstěné aplikace vhodný.

Než jsem svetr začala „tunit“ a pustila se do samotného plstění, vykoupala jsem ho v lázni s lanolínem, usušila a trochu mu zkrátila rukávy. No a potom už začalo vzrušující vrstvení různobarevných kousků rouna a jeho postupné zapichování do svetru. Protože jsem to dělala poprvé, zvolila jsem raději jednoduchý tvar kruhu a taky jsem začala na boku svetru malým kolečkem, abych toho popřípadě moc nezkazila. Proces plstění mě ovšem ihned tak pohltil, že jsem dva večery píchala jehlou do svetru jako o závod a nakonec jsem se musela začít brzdit, abych svetr aplikacemi moc nepřeplácala.
Myslím, že to asi nebylo potřeba, ale pro jistotu jsem hotové plstěné aplikace z obou stran jemně přejela napařovací žehličkou.
No a nakonec jsem se rozhodla ještě z vypárané vlny z rukávů připlést patentový lem kolem krku.

Recyklace je hotová a musím říct, že jsem se svým Hippie svetrem dost spokojená. Rozhodně to je úplně nový kousek do šatníku, který bude opět nějakou dobu mým oblíbencem.

Na přiložené fotodokumentaci je vidět proces recyklace i „staronový“ svetřík v akci.
Určitě tento způsob recyklování pletených svetrů ještě vyzkouším.

Pokud vás zaujali i jednoduché korále Pruhatky, které jsem měla na sobě při focení svetru, můžete si je vyrobit podle mého free návodu zde

a jestli jsem někoho navnadila a chtěl by poradit s plstěním jehlou, neváhejte mě kontaktovat přes e-mail nebo třeba na FB.

Krásný tvořivý den přeje
Ivana

celý článek

Jarní přírůstky do šatníku

S jarem přichází i „nutnost“ přidat pár nových kousků do šatníku. Asi nejsem úplně typická žena, ale miluju i to, když kvůli tomu nemusím courat po obchodech.

Vlnu jsem objednala po internetu (Nemravka.cz = blesková doba dodání) a dobu na upletení počítám na pár celovečerních filmů. Takže jak se říká, spojila jsem příjemné s užitečným. A když byl na světě svetr, je báječné pořídit k němu i nějaký ten ladící šperk. Samozřejmě z mojí dílny. Jedny dlouhé a jednoduché „penízkové“ rychlokorále myslím vhodně podtrhly a doplnily lehký jarní bavlněný svetřík.
Vše na míru a podle mých představ.

Za mě tedy jaro v šedorůžové kombinaci, i když vůbec netuším, jaké jsou letošní módní trendy. Jako vždy je to volba mého srdce.


Kdo by se chtěl opičit, tak zde jsou odkazy na
střih (tedy pracovní návod na svetr):Sides and stripes

báječnou přízi Landlust Sommerseide (kombinace bavlna a hedvábí):

barevnou přízi Milton (bavlna, polyakryl, viskóza)

Na korále vám stačí asi tak tři čtvrtiny kostky nějakého příhodného scrapu polymerové hmoty, pár skleněných korálků a lněný provázek.

Přeji vám krásné jarní tvoření
Ivana

celý článek

Polymer Journeys

Tak na tyhle chvíle se v zimě moc těším. Já vím, že je čtení knížek a prohlížení inspirativních časopisů a publikací moc prima i v zimním období třeba u praskajícího krbu nebo pod hřejivou dekou, ale vzít si kafčo na prosluněnou terasu, poslouchat zpěv ptáků, listovat a kochat se krásnými fotografiemi je pro mě asi ještě příjemnější.
Ona je to ale spíš taková lidská přirozenost, toužit po tom co momentálně není dostupné. Brzo přijdou horké dny, začne každodenní péče o zahradu a pak se mi bude zase stýskat po příjemném chladu a budu se těšit na to, až v zimě s hrnkem horkého čaje otevřu nějakou krásnou knihu a budu mít víc času na tvoření.
Všechno to má svoje kouzlo.

Dnes jsem si udělala příjemné odpoledne s Polymer Journeys 2016 a 2019. Moc děkuji Sage Bray a jejímu týmu za profesionální práci.
Možnost podívat se na cestu polymeru mnoha umělců z celého světa a porovnat jejich vývoj a cesty, kterými se ubírají je skvělý nápad. Doufám, že kromě spousty vydané energie, která se musí na takový projekt spotřebovat, se jim vrátí nejen vynaložené prostředky, ale i energie v podobě positivní zpětné vazby.
Je mi ctí, že i já a moje šperky mohou být malou součástí skvělého celku.


Sage Bray sice osobně neznám, ale její články na The Weekly Polymer Arts Blog mi často ukazují nové pohledy i na věci, které se mi zdají být jasné.
Myslím, že pro všechny jako jsem já, co nemají žádné umělecké vzdělání, je její blog studnice poznání. Často bych třeba nedokázala říct, proč se mi něco líbí nebo naopak nelíbí. Pracuji jen se svým pocitem, což sice považuji za správnou cestu, ale když někdo ten můj pocit dokáže pojmenovat, popsat a vysvětlit, je to prostě paráda. Navíc se moc ráda poučím a pro příště se snad mohu i vyvarovat zbytečných chyb.

Sage děkuji i za toto a přeji spoustu energie do života a tvého podnikání.


Publikace Polymer Journeys si můžete objednat jak v tištěné tak v digitální podobě zde.
Vřele doporučuji.

celý článek

První jarní

V neděli mnozí brblali, jak se sobotní teplé počasí plné jarního sluníčka rychle proměnilo v den plný šedivých mraků. Pro nás ženy, které jsme strávily neděli na Vojkově, v sídle a kurzovně firmy Nemravka.cz, to byl ale den jako na objednávku. Sobotní sluníčko nás nabilo energií a skvělou náladou, která nám vydržela i po celou neděli.

Jarní polymerové setkání a tradiční premiéra mého kurzu bylo plné tvůrčích nápadů, jak a na co aplikovat nové poznatky a nově naučenou techniku, že paní lektorka (tedy já) musela jenom chválit a chválit.
A protože je to technika jako stvořená pro experimentování již při výuce, nestačily jsme se divit, co za nádhery nám pod rukama vyrůstá. A taky, jak se v procesu ještě dál proměňují.

V průběhu kurzu jsme ochutnávaly něco zdravého, něco asijského ale i něco nezdravého a bylo nám prostě moc dobře.

V zajetí tvůrčí práce jsme na dokumentaci moc nemyslely a tak těch pár fotek, které z neděle mám, nafotila hlavně Petra Nemravová, za což jí moc děkuji.
Bohužel tím pádem ona není na žádné z nich, přestože si zaslouží velké poděkování za plný servis, který jsme u ní měly. Možnost nakoupit si v průběhu kurzu jsme pravděpodobně využily všechny.

Na konci setkání proběhlo losování (bez účasti notáře), které dalo možnost jedné účastnici nahlédnout do mého TajemBoxu a odnést si speciální dárek. A protože výherkyně byla tak rozradostněná, že se nepodařilo vyfotit ho bez rozmazání, zůstane pro nezúčastněné i nadále tajemným.

Troufám si tvrdit, že všechny jsme odcházely obohacené o nové poznatky a krásné tvořivé setkání. Odnášely jsme si nejen polotovary pro kompletaci, nové nápady a dárky od Nemravka.cz, ale i hojné zásobičky pro domácí tvoření všeho druhu.

Moc děkuji všem účastnicím za krásnou neděli a doufám, že se pochlubíte se svými dalšími projekty, na které aplikujete mojí techniku.
Zaslané foto tady moc ráda uveřejním.
E-mail: ivana@ivabro.com


Již teď se těším na další setkání. Nejbližší bude v květnu v Polymerovém klubu v Ostopovicích u Brna.

Ivana

celý článek

Nový kurz

Tak konečně, můj nový kurz je na světě. Vím, vím, trvalo to trvalo.
Loňský rok byl nabitý událostmi, ale moje kurzy do toho bohužel nepatřily. Ale říká se, že kdo si počká, ten se dočká.

Název „Amébovky“ asi moc nepřekvapí neb každému, komu jsem šperky dosud ukázala, jejich vzor připomínal svět pod mikroskopem. A améba to nakonec vyhrála.

Každý, koho zaujme moje nové téma, se tedy na kurzu naučí tvořit vzor připomínající buňky nebo jednoduché organismy a typ plochých korálků, ze kterých lze následně rychle a jednoduše pomocí kroužků zkompletovat náhrdelník (viz foto pod článkem).

Vzhledem k tomu, že si momentálně krátím zimní období v teplých krajích, bude ale premiéra kurzu až 24. března 2019.

Dle tradice mých premiérových kurzů na Vojkově se můžete těšit na příjemnou nedělní sešlost s nějakými dobrůtkami, překvapením v „TajemBoxu“ pro jednu vylosovanou účastnici a samozřejmě možností nákupu z celého sortimentu firmy Nemravka.cz (a že je opravdu z čeho vybírat…)

Přihlašovat na kurz se můžete již nyní zde.

Pro ty, které jsem termínem nepotěšila možná jedna dobrá zpráva. Mám rozpracovaný i nový tutoriál a ten by mohl být k mání ještě před kurzem.

Termíny a místa dalších kurzů můžete sledovat zde nebo na mém FB profilu.
PS: Do teplíčka se mnou cestovala i úžasná příze Cascade Roslyn a Donegal z Nemravkovského eshopu. Svetříkem se určitě taky pochlubím.

celý článek

PF 2019

Nemám moc ráda bilancování toho co se nám povedlo či nikoli, ani dávání si různých předsevzetí.
Jsem přesvědčená, že k nám vždycky přijde přesně to, co v danou chvíli v životě potřebujeme.
Ať už je to prožitek nepříjemný, bolestný nebo veselý a šťastný, vše je tak, jak má být.

Přeji nám všem, abysme dokázali přijmout v novém roce i ty méně příjemné zkoušky a nenadávali na vše co se nám "nepovede", protože až teprve čas ukáže, proč jsme to potřebovali.

Přeji nám, abysme si dokázali plně užít všechny radosti, které na nás čekají, všechna milá setkání s lidmi, které už známe nebo teprve poznáme.
A speciálně nám Čechům, uvědomit si, v jaké krásné zemi žijeme a přesto často remcáme.
Pokud vás zrovna nenapadají důvody, proč tuto zemi milovat, přečtěte si tento článek, který byť napsaný se silvestrovskou nadsázkou ukazuje mnoho pravd, které často bohužel ani jako důvody nepovažujeme.

Přeji nám všem hodně síly, zdraví, optimismu a samozřejmě tvořivého ducha.

Vaše Ivana

celý článek

Nový směr

Již delší dobu jsem řešila čím oživit moje polymerové šperky. Možná i proto jsem zůstala delší dobu u pletení a čekala na nějaké „nakopnutí“.
A ono přišlo v podobě kurzu elektroformingu (pokovování), po kterém jsem pokukovala už dááávno.
Již před několika lety jsem „sjížděla“ videa na internetu, ale protože jsou většinou cizojazyčná, nakonec jsem tu myšlenku opustila. No prostě jsem byla líná v tomto směru experimentovat.
Když na mě před měsícem vyskočil u Nemravky.cz kurz Galvanoplastika/Electroforming s Olgou Vondrákovou, neváhala jsem ani chvíli i když jsem si říkala, že to bude asi jen informativní záležitost, abych věděla pořádně co a jak a co všechno bych k tomu vlastně potřebovala.
Je pravda, že jsem po absolvování kurzu odolávala celé dva dny, než jsem začala objednávat potřebné...

Až do minulého týdne to pak bylo opravdu o experimentování nejen s materiály na pokovení, ale hlavně hledání optimální síly pokovení a vhodných nástrojů pro broušení a leštění titěrností. Několik přírodnin letělo do koše, když se mi je podařilo ve finále probrousit a zůstaly z nich jen nepoužitelné kousky. Je to ale tvoření, které mě chytlo a začíná pomalu nést výsledky.
Jak říká lektorka Olga, pokovit se dá všechno a tak experimentování zdaleka nekončí.
S touto technikou může i polymer získat nejen vzhled kovu (což se dá docílit samozřejmě i rozličnými povrchovými úpravami), ale hlavně může získat i jeho vlastnost - pevnost. To se dá skvěle využít například při výrobě broží nebo různých komponentů. Kombinace polymer - kov je pro mě velká výzva. Již dříve jsem zkoušela cínovat a doufám, že i díky pokovování se k němu zase vrátím. Myslím, že se dá dobře skloubit vše.


Posoudit můžete pár mých hotových kousků, i když jsem opravdu na samém začátku. Pro ty, co by chtěli také vyzkoušet, mohu doporučit nejbližší kurz Galvanoplastika/Electroforming s Olgou Vondrákovou, stojí to za to.
Koukněte i na její tvorbu pod značkou Nature in Drop.

celý článek

Workshop s Christine Dumont

Kdo alespoň jednou absolvoval workshop s Christine Dumont, dá mi určitě za pravdu.
Tahle dáma, která své šperky tvoří s precizností a vypočítanou dokonalostí sedící na milimetry, zároveň pracuje s naprostou lehkostí a přirozeností naslouchající svému vnitřnímu instinktu. Jejímu barevnému cítění a kompozici bych se velice ráda někdy alespoň přiblížila.

Dvoudenní workshop v Toulcově mlýně pořádaný, organizovaný a překladatelsky zajišťovaný Petrou Nemravovou a její firmou Nemravka.cz byl nejen pro mě, ale určitě i pro ostatní účastníky dalším posunem v práci s polymerovou hmotou.
Tato umělkyně dokáže vždy svým kurzem posunout laťku zase o kousek nahoru.

Moc děkuji Christine za to, že se skvělým způsobem dokáže podělit se všemi o své zkušenosti i za její trpělivost dotáhnout s každým jeho šperk k jeho spokojenosti.

Děkuji Petře za skvělý servis, což se nám účastníkům zdá být samozřejmostí, kterou někdy ani nevnímáme.

A děkuji všem účastníkům, že jsme byli zase skvělá parta, která se nejen něco nového naučila, ale dobře se spolu měla…

Těším se zase někdy na viděnou.


PS: Jestli má někdo problém s tím, že je na fotkách a nechce tam být, dejte vědět

Ivana

celý článek

Tak trochu (polymeru) nevěrná

Dovolenou v Thajsku, o které jsem tady psala naposledy v únoru, jsem si užila a těšila jsem se, jak začnu tvořit. Všechno bylo, ale jinak.

Hned po návratu domů jsem totiž upadla tak „šikovně“, že jsem si zlomila žebra. Jedinou činností, kterou jsem zvládala celkem dobře, bylo sezení. Jenomže sedět a dívat se na televizi nebo číst a číst a číst, to není nic pro mě. A tak jsem vytáhla kruhové jehlice a „nasyslenou“ vlnu a nahodila první svetřík.
Když nemůžete dělat nic jiného, tak je ale brzy hotovo. Nahodila jsem tedy hned další a nakonec mě pletení tak „draplo“, že jsem ho nemohla opustit i když už byla moje žebra dávno v pořádku. Dokonce jsem se ponořila i do barvení vlny.
Polymerové tvoření bylo najednou jaksi odsunuto na jinou kolej.
Podařilo se mi nakazit i několik kamarádek a tak mezi námi obíhaly spíš návody na pletení a háčkování a odkazy na obchody s úžasnou vlnou a přízí, než návody na tvoření z polymeru.

Jak rychle čas letí, když děláte něco, co vás opravdu baví a pořád se něco děje, vám rozhodně nemusím vysvětlovat. I na rodinné události je tento rok nabitý (mimo jiné se připravuji a moc těším na novou roli babičky a to hned dvojnásobné).

Tak se nakonec stalo, že máme pomalu konec prázdnin a já v tomto roce vyrobila pouze pár polymerových šperků pro sebe.

Nicméně nebojte se, polymery jsou moje láska veliká a tak mě přitáhly zpět a vy se můžete těšit na zbrusu nový tutoriál, který bude během pár dní k zakoupení jak tady na mých stránkách, tak na Etsy.
Tuto techniku nebudu vyučovat na kurzech, ale slibuji, že i na kurzy postupně dojde.

Několika fotografiemi níže můžete nahlédnout do mojí pletařské kuchyně a na konci vás čeká malá ochutnávka připravovaného tutoriálu.

Doufám, že se vám technika bude líbit.

Užijte si krásný zbytek léta
Ivana

celý článek

Moje podnikání z pláže

Tak jsem si říkala, že tentokrát vyzkouším to moderní podnikání z pláže.

Do kufru jsem přibalila notebook a dokonce i odhodlání a přesnou vidinu toho, co bych chtěla stihnout udělat.

První týden jsem notebook ani neotevřela s tím, že mám přece dost času.
Po týdnu jsem konstatovala, že na té pláži se mnohem líp dělají úplně jiné věci. Koupe, plave, opaluje, čtou se detektivky, luští křížovky, poslouchá mořský příboj nebo nějaká příjemná muzika, pozoruje „cvrkot“, chytají „lelky“ nebo přemýšlí o tom co dobrého ochutnat.
Jsem sice v naprosté menšině, protože většina lidí na pláži kouká do mobilu, ale to mi nevadí.

Notebook jsem nakonec vytáhla. Vyřídila jsem objednávku tutoriálu, probrala a vyčistila poštu, podívala se na svůj oblíbený film s Julií Roberts (Jíst, meditovat, milovat) a myslím, že do konce pobytu zůstanu normálně na DOVOLENÉ a ten nový tutoriál holt dodělám, až se vrátím domů.PS: Zase tak úplně se neflákám. Stihla jsem uháčkovat několik korálkových dutinek a přibylo i několik stránek v mém „inspirativním nápadníku“. Pokud by kresba náhrdelníku, který si chci po návratu udělat, inspirovala i někoho jiného, klidně vyzkoušejte – budu ráda. Bylo by zajímavé vidět, jak to který autor pojme.

celý článek

PF 2018

Nový rok se nám zdárně vyklubal na svět a věřím, že se vám ho všem podařilo pěkně přivítat.

Je to teprve novorozenec a tak vůbec netušíme, co všechno od něj můžeme čekat. Doufám ale, že jako hodné batole nám poskytne trochu času na malá ohlédnutí, než začne dovádět a utíkat jako o závod, stejně jako všichni jeho starší sourozenci.

Využívám tedy klidu prvních dní, abych poděkovala rodině i všem přátelům, kteří mi pomohli k tomu, že mohu považovat minulý rok za úspěšný, i když přiznávám, že moje pracovní morálka trochu pokulhávala .

Těším se na další milá setkání s vámi, kteří máte rádi i mojí tvorbu. Díky vám mi nechybí podněty pro další práci i osobní růst. Děkuji za všechna krásná a pochvalná slova, kterými mojí práci hodnotíte, a doufám, že i v tomto roce najdeme společnou „notu“ a moje kurzy se vám budou líbit.

Přeji nám všem hodně zdraví, síly, optimismu a pokory, aby se nám dařilo přijmout všechno, co si na nás tento rok vymyslí

S láskou vaše Ivana

celý článek

Trochu toho chlubeníčka

Dlouho jsem se ničím nepochlubila a tak to teď vezmu všechno najednou.
Já si tak trochu polechtám to svoje ego, ale vás bych mohla třeba inspirovat pro dopis adresovaný Ježíškovi.

V podzimním čísle prestižního časopisu THE POLYMER ARTS věnovaného Texturám byla mé maličkosti a mé tvorbě propůjčena celá dvoustrana, z čehož mám samozřejmě velikou radost. V tomto čísle najdete ale hlavně spoustu informací a nápadů jak vytvářet svoje originální textury.
O své nápady se s vámi podělí Christi Friesen, Cindi McGee a vydavatelka časopisu Sage Bray. Ta samozřejmě jako v každém čísle přidává i spoustu profesionálních vhledů a komentářů k dané tématice. V článcích od Syndee Holt a Phyllis Pollema- Cahill se dozvíte něco o jejich experimentování s transparentní hmotou a další a další články, autoři a jejich práce, recenze, tipy a inspirace.
Celoroční předplatné nebo objednání několika vybraných čísel mohu vřele doporučit.
http://www.thepolymerarts.com/Subscribe.html
https://www.nemravka.cz/cz/eshop/detail/navody-knihy-casopisy/casopisy/the-polymer-arts-boundaries-casopis.html

Ráda vám také představím velkolepý projekt INTO THE FOREST do kterého jsem se také zapojila. Děkuji autorkám tohoto skvělého nápadu (Laura Tabakman, Emily Squires Levine a Julie Eakes), který svedl dohromady stovky polymerových tvůrců z celého světa, aby vytvořili společné dílo čítající tisíce prvků fauny a flóry společenství lesa. Konkrétně bylo shromážděno 8000 prvků od 300 umělců z 37 zemí (27 států světa).
Obdivuji je a smekám před nimi i proto, že tyto dámy to nejen vymyslely, ale hlavně vše shromáždily a nakonec s pomocí nadšenců i nainstalovaly jako ucelenou výstavu.
Malá ochutnávka z tohoto projektu proběhla již v srpnu na SYNERGY4 ve Philadelphii a nyní je celé dílo k vidění ve Spinning Plate Gallery v Pittsburghu. Otevřena byla k příležitosti konference International Polymer Clay Association. Fotografie z instalace výstavy a další informace si můžete prohlédnout i zde https://intotheforestinstallation.com nebo ve facebookové skupině, kde se můžete pokochat všemi příspěvky, které postupně do projektu přibývaly https://www.facebook.com/groups/IntoForest/?fref=ts
Uzavření výstavy je 3. prosince 2017.

Kdo by měl zájem o prohlídku a má to do Pittsburghu daleko, může si objednat krásný katalog, ve kterém jsou nafoceny projekty od všech autorů ZDE

Exotická příroda, mechový prales a roztodivná květena asijské přírody, ve které jsem nějakou dobu pobývala, byla inspirací pro moje duté korále v podobě poupěte, které jsem pro tento projekt vyrobila . Tuto techniku jsem i vyučovala na svých kurzech a vytvořila jsem tutoriál, podle kterého si můžete „Kyťásky“ i sami vyrobit.
Návod si můžete zakoupit zde http://www.ivabro.com/index.php?menu=navody-placene&jazyk=cz nebo v mém Etsy obchodě https://www.etsy.com/shop/ivabro?ref=hdr_shop_menu
Takže třeba další inspirace pro Ježíška.

A do třetice můžete přidat nové číslo časopisu Polymer Week, který je právě v prodeji a pro který jsem vytvořila návod na žetonový náhrdelník http://www.magazine.polymerweek.com/autumn2017/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=pwm2_i_brozova

A nezapomeňte ten dopis poslat na to správné místo.

Přeji vám krásné dny
Ivana

celý článek

Ohlédnutí za Polymer Week 2017

2.- 7.7. 2017

Je téměř neuvěřitelné, že tato velká akce byla nápadem a převážnou mírou i realizací mladičké polymerové nadšenkyně Lucky Štruncové z Plzně. Pokud zavzpomínám na sebe v jejich letech, tak i kdybych měla stejné podmínky a takovou podporu celé rodiny jako Lucka, stejně bych na to odvahu nikdy neměla a popravdě řečeno bych do toho nešla ani dnes. Takže jsem jí vděčná za to, že, mě přizvala, abych se této akce mohla zúčastnit jako jeden z Demo lektorů, což byla pro mě velká zkušenost.

Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat všem, kteří se mého "minikurzu" na Polymer Week zúčastnili i Soničce, která se zhostila role mojí překladatelky.

A samozřejmě děkuji francouzské umělkyni Sylvii Peraud na jejímž kurzu jsem byla účastníkem. Její dokonale technicky propracovaný vyměnitelný šperk je prostě super. Každý z účastníků, který si vybral některý z kurzů od světově uznávaných polymerových umělců (Donna Kato, Lisa Pavelka, Noelia Contreras, Alex Hernandez, Fabiola Perez Ajates, Eva Hašková, Dana Phamová…) byl jistě spokojen.

Myslím, že nejen pro mě to byly i dny plné velice milých setkání.

Mnoho fotografií, informací a videí z průběhu celé akce najdete přímo na Polymer Week.com

celý článek

Sonya Girodon v Liberci

Sonya Girodon, která se narodila a dětství strávila v Jižní Africe, dnes žije a tvoří ve Francii. Její tvorbu ovlivněnou africkým prostředím, přírodou, etnickou kulturou a barvami velice obdivuji.
Šperky z „batikovaných“ plátků polymeru v kombinaci s naprosto věrnou imitací dřeva jsou prostě dokonalé (nahlídněte do její Flickr galerie).
Proto jsem nemohla nepřijet na dvoudenní workshop do Liberce, kde tyto svoje techniky vyučovala.

Byl to víkend nabitý tvořivou energií strávený ve společnosti báječných (stejně „postižených“) lidí, kteří neváhali cestovat do Liberce třeba i přes celou republiku.

Zázemí v hotelu Imperiál nemělo chybu a tak se tvořilo v pohodě a s dobrou náladou. Při tvorbě batikovaného plátku jsme si opravdu užívali „barevnou relaxaci“. Vybrat z hotového plátku ale jen tu správnou část na přívěsek, když je přece celý tak super bylo velice těžké. No a to samé platí o plátku polymerové hmoty, který se vám pod rukama mění v „dřevěnou dýhu“.

Děkuji Sonya Girodon, že mě opět posunula v mojí tvorbě kousek dopředu, děkuji Míše Peckové za bezchybnou organizaci a děkuji všem zúčastněným za to, že jsme si společně o kousek prodloužili život tím, jak jsme se nasmáli a jak nám bylo spolu dobře.

Určitě někdy příště na viděnou v Liberci.

celý článek

Korálovo-lasturová galerie

V sobotu 13.5. 2017 jsem učila Korálovo-lasturový náhrdelník teprve podruhé a
vypadá to, že jsem se vám opět trefila do vkusu (soudím alespoň podle ohlasů dosavadních účastníků). Téměř okamžitě jste začali posílat fotografie vašich zdařilých náhrdelníků, přicházíte s novými nápady na textury i návleky, vytváříte nové tvary i nové barevné kombinace.
O tom, že je tato technika chytlavá, píšete i ve svých komentech na FB:

Je to návykové…

Na dnešek jsem skoro nešla spát…..

Díky za krásný a podnětný kurz, celý večer jsem zkoušela vyrábět další díly….

Také jsem tvořila další polotovary… no a pak jsem ještě potřebovala objednat nějakou hmotu, nový strojek..., a ejhle , to byl ale drahý víkend ! Ale hlavně úžasný ! Já to prostě miluju

tahle technika mě fakt baví, protože pokaždý je to jiný…

chytlo mě to tak, že jsem tvořila celou neděli..... jen mě vyrušili sousedi, když přišli na kafe.... mám udělaných 7 sad…

Já snad cukala rukama i ve spaní…
Já z toho mám samozřejmě velkou radost, a protože je o kurzy zájem i přes léto, jsou připraveny i dva prázdninové termíny na Moravě.
Můžete se k nám ještě přidat. PRÁZDNINOVÉ KURZYNo, a protože ne všichni jsou na Facebooku a nebo nemají čas, prohlížet příspěvky ve všech skupinách zřizuji tímto níže „Korálovo-lasturovou galerii“ kam budu postupně vkládat fotografie, které mi od vás přijdou. Bude to opět místo, kde se můžeme společně kochat, chlubit a vzájemně inspirovat.

Těším se na další fotky, další kurzy a společné tvoření
Ivanacelý článek

Tradice zahájena

V sobotu 22. 4. 2017 jsme na Vojkově, tedy přímo v srdci firmy Nemravka.cz, zahájili novou tradici mých premiérových kurzů.
Pro tentokrát velký Korálovo-lasturový náhrdelník.

Zúčastnění byli prvními „pokusnými králíky“, na kterých jsem si mohla vyzkoušet srozumitelnost výkladu, časový harmonogram a doladit drobné nedostatky.
Samozřejmě jsme se společně s Petrou Nemravovou snažily vykompenzovat tuto skutečnost jinými výhodami. Proto nešlo o typický kurz, ale o jakousi polymerovou celodenní session v příjemném prostředí s dobrým papáním a hlavně výbornou náladou a nakažlivou tvořivou energií.
Většina využila samozřejmě i možnosti nákupu z celého sortimentu firmy a ochutnala něco nového. Tentokrát indický dhál, cizrnový hummus, zdravý makový koláč s višněmi a taky výborný slaný quiche, který přinesla Zuzka.
Na konci byla vylosovaná jedna účastnice, která si odnesla krásnou 20% slevu na jakýkoli můj kurz.

Dle ohlasů byla tato premiéra úspěšná a tak se můžete těšit na pokračování.

Co asi bude příště v „TajemBoxu“ ?
Jaké pochoutky ochutnáte?
A co vymyslím?

Tak na to si musíte počkat do příště.

celý článek

Kyťáskování

„Kyťáskovací“ kurzy už procestovaly křížem krážem naší republiku a tak se s vámi musím podělit o momentky z těchto báječných kurzů a hlavně o fotografie hotových šperků, které posílají další a další účastnice.
Mám obrovskou radost, že toto téma zaujalo tolik šperkařek, a hlavně, že je moje kurzy inspirovaly k vymýšlení nových kreativních způsobů, jak svoje šperky doladit originálními návleky, což bylo jedním z účelů těchto kurzů.
Moc vám všem děkuji.

Můžete samozřejmě posílat další fotky, moc ráda je přidám do této Galerie.

Pro ty, kterým nevyhovoval žádný termín vypsaných kurzů, mám jednu dobrou zprávu a to, že pracuji na Pdf. tutoriálu, který by snad do konce měsíce mohl být hotový. Zatím alespoň v českém jazyce.
(Nyní již v prodeji zde. V angličtině na Etsy .

No a pro ty, kteří netrpělivě čekají na nový kurz, mám taky jeden vzkaz. Už brzy se dočkáte.

celý článek

PolymerWeek 2017

2. - 8. července 2017 PLZEŇ

Přes 20 lektorů z několika zemí bude každý den lektorovat své autorské techniky a zbrusu nové projekty, předají tak studentům své know-how a zároveň je nechají rozvíjet svou vlastní kreativitu. V rámci Polymer Weeku mají studenti možnost zúčastnit se Class nebo Demo workshopů a být tak součástí největší polymerové akce na světě.

Jsem ráda, že i já budu součástí tohoto velkolepého projektu a těším se na případné setkání. Moje Demo bude probíhat 4.července od 9.00 do 12. 00 hod

Další podrobnosti o akci a registraci najdete na zde

celý článek

Sešlost u FIMA

Často se mě teď lidé ptají, jestli mi tvoření na té naší dlouhé cestě nechybělo. Musím se přiznat, že ne. Workoholik jsem opravdu nikdy nebyla.
I když prostředí, kultura a místa, která jsme navštívili, byli natolik inspirativní, že mi nedala někdy ani spát a můj poznámkový blok byl stále v pohotovosti. Nicméně když jsem po návratu sáhla na polymerovou hmotu a začala tvořit, sama jsem se tak trochu divila, jak jsem to vydržela.

Na moje první kurzy po takové době jsem se musela přece jenom připravovat ještě pečlivěji než obvykle. Trocha obavy jestli jsem to všechno nezapomněla, tam přece jenom byla. Pozvání do Valašského Meziříčí jsem měla vlastně ještě před naší cestou.
Dva dny a dva kurzy (Wavy a Geometrical) plné šikovných a pro polymer zapálených žen mě opět naplno dostaly zpět. Je třeba dodat, že tato parta kolem skvělé organizátorky Mirky Marečkové je velice pracovitá a všestranně nadaná a tak stihli po nocích i jiné techniky. Děkuji tedy všem zúčastněným za jejich nadšení a touhu se něco ode mne přiučit.
Děkuji Mirce, že se o nás všechny tak dokonale postarala a těším se na jarní setkání v „Domečku“ ve Valašském Meziříčí.


Pro lektora není nic krásnějšího, než vidět, že jeho technika zaujala a inspirovala natolik, že absolventi si i doma tvoří a vymýšlí další varianty a obrazce, jako v případě kurzu Geometrikal viz. foto


Přikládám pár mých ilustračních fotek a fotky od Hanni Viktorové.Děkuji

celý článek

Duťásky

Vypadá to, že už jsem opět propadla polymerovému tvoření na plný úvazek. Můj tak trochu jiný duťásek má již několik podob a tento šperk si se mnou můžete na kurzu vytvořit i vy.
Naučíte se nejen konstrukci a modelování dutého korálu , ale dozvíte se i o různých možnostech jak z něj vyrobit opravdu originální náhrdelník, díky vlastnoručně vyrobeným komponentům.

Pro váhavce jsou ještě volná poslední místa na kurzech u Nemravky a v Liberci.

celý článek

Všude dobře

Moji milí a věrní.
Před měsícem jsme se s manželem vrátili z našeho úžasného desetiměsíčního pobytu v jihovýchodní Asii. Jsem odpočatá, nabitá energií a mám plný sešit nápadů a inspirací.
Přes léto se chci ještě převážně věnovat svojí rodině, přátelům, kamarádům a taky našim kocourkům, které jsme tak dlouho neviděli. Od září se ale chystám naplno pracovat a kurzovat, takže se snad máte na co těšit.
Přeji vám všem krásné prázdniny a letní pohodičku
Ivana


My dear friends and followers,
A month ago, my husband and I returned from our amazing ten-month stay in Southeast Asia. I am refreshed, full of energy and I have a notebook full of ideas and inspiration.
During the summer I want to mainly devote my time to my family, friends and also to our lovely cats that we have not seen for so long. Since September I will work hard and start with courses so maybe you have something to looking forward to.
I wish you wonderful holiday and relaxing summer time.
Ivana

celý článek

Trochu delší dovolená

Všechno se sice naplánovat nedá, ale některé věci (jako třeba cestování) se bez příprav neobejdou.

Krásné snění, vymýšlení, těšení se a logistické přípravy máme s manželem za sebou a teď přichází realizace.
1. 9. 2015 odlet do Jakarty v Indonésii a zpáteční letenka 18.6. 2016 z Bangkoku. Většina toho co bude mezi tím je ve hvězdách a uvidíme, kam nás osud zavěje. Nemáme moc konkrétních představ a cílů. Chceme pouze na nějakou dobu opustit civilizační stereotypy a žít prostě jinak. Mít čas sami na sebe, žít daným okamžikem a těšit se z obyčejných věcí.

To ovšem znamená, že v tomto období bude na mých stránkách nulová aktivita.
Prosím tedy o trpělivost a doufám, že i když to vypadá, že jsem se k vám otočila zády, zůstanete mými příznivci.

Čas od času budeme sdílet nějaké fotky a postřehy z cest na náš cestovatelský blog, který jsme nezaložili proto, abychom se chlubili, ale hlavně proto, abychom tak mohli dát svým příbuzným a známým o sobě vědět a nemuseli rozesílat spoustu jednotlivých emailů.
Pokud by to zajímalo i vás můžete samozřejmě chodit nakukovat také www.snerovanisvetem.blogspot.cz


There are certain things that can not be planed, but some things (such as travel) can not do without preparation.

Pleasure of dreaming, thinking up, logistical preparations and looking forward to our trip – all these things are behind us, and now comes the realization.

We have our flight to Jakarta in Indonesia on Tuesday 1st September and we will return 18th June 2016 from Bangkok. What is in between these two dates is mostly unknow and we will see where our destiny take us. We do not have many ideas and goals. We just want to leave civilizational stereotypes for some time and just live differently. We would like to have time for ourselves, to live by the moment and enjoy ordinary things. However, this means there will be zero activity on my website during this period.

Please be patient and I hope that even if it seems that I turned my back to you, you will remain my fans.

We will share some photos and experiences from our trip time to time at our travelers blog which we have created not just to show off but mainly because we will be able to let our relatives and friends known about us and prevent to sending a lot of emails.

If you would be interested of course you can also go and peek at www.snerovanisvetem.blogspot.cz

celý článek

Babí léto a podzimní soutěž

Můj poslední příspěvek do Československé šperkařské výzvy je již na podzimní téma.
Dnes je sice venku přes 30°C nebe bez mráčků a ani náznak nějaké podzimní plískanice, ale nedá se nic dělat.

Přestože je ještě léto v plné kráse, domů se již začínají stěhovat pavouci a to je neklamná známka toho, že podzim je za vraty.

Pavoučci byli i mojí podzimní inspirací pro náhrdelník do soutěže. Ne všichni mají pavouky rádi, někteří se jich štítí a někteří je považují za odporná stvoření. Přesto je pavouček považován za nositele štěstí .


Přeji všem krásné babí léto a příjemný podzim.

celý článek

Vítám tě léto

Je mi jasné, že lidem, kteří trvale žijí u moře se slovní spojení „Vítám tě léto“ okamžitě neztotožní právě s představou moře tak, jako nám suchozemcům, kteří si prostě velmi často dávají rovnítko mezi slova léto, dovolená a moře.

Proto je motiv na mé letní soupravě šperků něco jako moje představa života a barev na podmořském útesu.


Tato souprava šperků vznikla pro červnové kolo soutěže ČeskoSlovenská šperkařská výzva.

celý článek

Hobby naší doby

Natáčení pro pořad Hobby naší doby bylo mojí první zkušeností před televizními kamerami.
Tréma předem samozřejmě byla, ale samotné natáčení byl takový kvapík, že už na ní nebyl prostor.

Projekt imitace kamene, které si v produkci z mojí tvorby vybrali je totiž na krátkou ukázku docela náročné. Měla jsem sice předpřipravené kroky, ale i tak se musely některé části pro konečnou podobu spotu vystříhat.
Nicméně si myslím, že tam zůstalo vše podstatné, aby si tuto techniku mohli všichni „tvořivci“ vyzkoušet.

Vidět se v televizi je velice zvláštní pocit, protože sám k sobě je člověk nejvíc kritický a vidí všechny nedostatky. Tak jestli bude nějaké příště, budu se snažit ty chyby nedělat.Ten kdo neví, o čem byla řeč, si může pustit pořad Hobby naší doby na internetu zde
a na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout moje šperky vyrobené touto technikou.

celý článek

Fimodovolená

Jestli si neumíte představit dovolenou pohromadě se samými „fimozávislačkami“, tak nejste sami. Já jsem na tom byla donedávna stejně.
Nicméně to byl neuvěřitelný týden v krásném prostředí s partou „pozitivně závislých“.
Některé dámy přijely s předsevzetím co nejvíce „zafimovat“, protože při práci nestíhají tvořit tak, jak si představují. Stihly jsme však i odpočívat.
Díky nádhernému počasí i pár výletů po okolí Rtyně v Podkrkonoší, Babiččino údolí a Adršpašské skály.

Ve velice příjemném zázemí Růžové chalupy jsme jako správný „babinec“ probraly kde co. Od vaření počínaje přes módní trendy až po děti a chlapy.
Nasmály jsme se tolik, že jsme si život zcela určitě prodloužily o nějaký ten pátek.

Lituji jen toho, že jsem chyběla poslední den při jahodových hodech v restauraci U Bulánka, protože jsem musela odjet o den dřív.

Já osobně jsem si domů moc hotových výtvorů nepřivezla, zato obrovskou nálož pozitivní energie.

Děkuji za pozvání, a jestli se z tohoto počinu stane každoroční tradice, už teď se moc těším.


foto: ivabro, Radka N.

celý článek

Dozvuky

Čtyři dubnové dny s Janou Robert Benzon v Praze.

Byly to náročné, ale báječné dny ve společnosti skvělé americké polymerové umělkyně v Konferenčním centru VŠCHT Praha .
Jana učila dvě techniky „Organic“ a „Encrusted“. Bylo krásné pozorovat jí, jak se doslova mazlí s polymerovou hmotou a jak pod jejíma rukama vznikají úžasné tvary a vzory. Její nápadité techniky sklízely oprávněné a hlasité ovace.

Děkuji Jana Robert Benzon za nezapomenutelný zážitek, který mě opět posunul o kus dopředu a Petře Nemravové za skvělou organizaci celé akce.foto: ivabro, KačuLina, Z.Čecháková

celý článek

Geometrical

Mojí srdcovou záležitostí ve tvoření jsou sice mnohdy složité organické tvary, ale jednoduché a elegantní tvary se mi zase lépe nosí.
A tak uzrál čas vytvořit pro sebe něco jednoduše geometrického.

celý článek

Kvetoucí liána

Březnové kolo šperkařské soutěže přišlo vlastně úplně vhod a kompletace mého náhrdelníku tentokrát nedala zas tak moc práce.

Jeho příběh se začal totiž psát už loni v létě. Háčkovala jsem ho u kamarádky na chatě, bez předem dané přesné předlohy, pouze s mlhavou představou v mojí hlavě. Takže v průběhu práce docházelo k upřesňování idey a tudíž i následnému párání již uháčkované části.
Po příjezdu domů jsem ho sice ještě částečně natónovala textilní barvou, ale z nějakého záhadného důvodu jsem už neměla chuť ho zkompletovat, byť v tomto směru byla moje představa již jasná. Chybělo opravdu pouze zapošít všechny konce a z polymeru vytvořit drobné trychtýřovité korálky.
Někdy je prostě u mě cesta do finále poněkud složitější.
Rozdělaný náhrdelník trpělivě čekal půl roku v krabici, kterou jsem uklidila do skříně při úklidu pracovního stolu a jak mi sešel z očí, tak časem sešel i z mysli. Minulý týden jsem otevřela krabici, abych zjistila co v ní vlastně odpočívá a protože pravidla soutěže dovolují, přihlásit do ní šperk alespoň dokončený v roce 2015, byl můj soutěžní kousek pro březen na světě. Pojmenovala jsem ho „Kvetoucí liána“ a vložila jeho fotografii do březnového kola s tématem FLORA.

Měla jsem tak trochu černé svědomí, že jsem to tentokrát zmákla nějak rychle a tak jsem se věnovala trochu víc postprodukci. Kromě nafocení, jsem po dlouhé době vzala i tužku do ruky a začala kreslit. Přiznávám bez mučení, že s modelkou mi pomohl Photoshop. Chápu, že většině žen by se představa nošení na nahém těle moc nezamlouvala a tak jsem přidala ještě koláže z fotografií oděvů, s jakými by se můj šperk mohl dobře nosit.

Náhrdelník je uháčkovaný z režné lněné příze a tónován textilní barvou v odstínu Denim. Abstraktní květ doplňuje 6 malých polymerových korálků vytvarovaných z jemného „hada“ z extrudéru. Průměr květu je přibližně 6 cm a délka náhrdelníku je volně nastavitelná dle potřeby jak je vidět na jedné z fotografií. Náhrdelník nemá žádné pevné zapínání a jeho délka se řídí pouze délkou provlečení liány skrz spodní část květu.

celý článek

Proč imitace?

Nedávno jsem dostala tuto otázku, a protože to nebylo poprvé, zkusím na ní odpovědět:

Proč se tolik šperkařů, kteří pracují s polymerem, snaží napodobovat jiný materiál?
Proč prostě raději nepracují přímo s polodrahokamy, sklem, keramickou hlínou nebo dřevem a dělají raději „fejky“?

Nutno podotknout, že tuto otázku pokládá téměř vždy člověk, který považuje polymer za něco naprosto podřadného, za nějakou takovou plastelínu.
(Pro ty co nevědí nic o polymerové hmotě jen malé vysvětlení. Chemicky jde o polyvinylchlorid, který je barvivy a dalšími komponenty upravován pro potřeby další tvorby. Přesnější informace zcela jistě najdete třeba ve Wikipedii).
Chápu, že lidé, kteří se v dnešní době stále více snaží navracet k přírodě, prostě plasty jako takové odsuzují, protože při jejich výrobě a recyklaci může docházet k jejímu poškozování. Nicméně myslím, že i při opracovávání a těžbě různých nerostů a finální úpravě hotových výrobků z přírodních materiálů může docházet k nešetrnému přístupu.
Do této diskuse se ale pouštět hlouběji opravdu nechci. Je to můj názor a spíš bych chtěla vysvětlit, proč imitace z polymeru dělám já.

Imitace není totéž co padělek, plagiát či „fejk“, ale zjevná a neskrývaná napodobenina něčeho jiného a to je velký rozdíl.
Nevyrábím své šperky z polymeru, abych je pak vydávala za polodrahokamy, dřevo či kámen. Jsem experimentátorka a kreativní duše a tak je vyrábím prostě proto, že to jde. Pracovala jsem již s různými materiály a troufám si tvrdit, že žádné jiné médium nemá takový tvořivý potenciál.

Polymer je materiál velice tvárný a jde s ním pracovat daleko snadněji než třeba s keramickou hlínou. Navíc nejste omezeni jen určitou škálou barev k povrchové úpravě, ale můžete si sami namíchat doslova jakoukoli barvu, na kterou si vzpomenete. Nepotřebujete čekat na to, až hlína vyschne a ani nepotřebujete pro vytvrzování žádnou speciální pec.
Hmota se dá tvarovat nejen v syrovém stavu, ale můžete jí řezat a rýt do ní i po vytvrzení, třeba jako řezbář do dřeva.
Velkou výhodou je samozřejmě i nízká hmotnost a tak náhrdelník s napodobeninou kamenů rozhodně váží pouze zlomek toho, co by vážil originální materiál.
Snese spoustu povrchových úprav a kombinaci s mnoha druhy barev a pigmentů a tak není problém vyrobit imitaci kovu, kůže, látek a různých přírodnin.
Díky transparentní variantě hmoty a možnosti vyleštit polymer do vysokého lesku, lze s úspěchem napodobovat i sklo a polodrahokamy.

Pro kreativního člověka je tato hmota prostě téměř nevyčerpatelnou studnicí výzev ke zdolání a proto budu prostě s radostí zkoušet napodobovat vše, co mě napadne.
Troufám si tvrdit, že takto uvažují všichni umělci a nadšenci, kteří s touto hmotou pracují a jsou do ní zamilovaní jako já. Není to samozřejmě materiál pouze pro šperkaře, ale i pro modeláře, loutkáře, dekoratéry atd., pod jejichž rukama vznikají mnohdy opravdu neuvěřitelná díla.

Mojí „parketou“ je v poslední době hlavně leštěný polymer a tak mě dlouho lákalo vyzkoušet imitaci skleněných, vinutých perlí. Do jaké míry se mi to podařilo, můžete posoudit na přiložených fotografiích. Jeden druh mých „vinutek“ jsem zároveň stylizovala tak, aby se tematicky hodil do únorového kola Česko-Slovenské šperkařské výzvy (Be My Valentine). Určitě poznáte, které to jsou.

Několik odkazů na umělce, kteří s polymery pracují a rádi imitují i jiné materiály:

https://www.flickr.com/photos/ilex123/

http://www.polypediaonline.com/cosmic-ceramic-polymer-clay-faux-ceramic-tutorial.html

http://chriscarlsonjewelry.weebly.com/primitive-polymer.html

http://www.lauratabakman.com/MMIS1.htm

celý článek

Mrazivá krása

Česko-Slovenská šperkařská výzva 2015 aneb každý měsíc s novým šperkem.
Cílem této soutěže je propojit naše dva národy a různé druhy tvoření s láskou ke šperku.
Tak toto je motto ambiciózního projektu, který vymyslela, dala dohromady, sehnala velice zajímavé sponzory a svojí neuvěřitelnou energií vystřelila do světa českých a slovenských šperkařů Klára Alba.

Projekt s dvanácti měsíčními tématy je opravdu na celý rok 2015. Podrobnosti a pravidla soutěže si můžete prostudovat v této veřejné FB skupině.

Já jsem jako jeden ze sponzorů přispěla i cenou, kterou zatím nemohu zveřejnit, ale hned první lednové téma mě oslovilo natolik, že jsem neodolala a zapojila se též jako tvůrce.
Téma Mrazivá krása ke mně přišlo totiž zrovna po několika málo mrazivých dnech, kdy pokryla nejen naší zahrádku ledová jinovatka a pohled na ledovou krustou obalenou, rozkvetlou Čemeřici, byl tou inspirací, která vedla k mému soutěžnímu náhrdelníku. Lituji, že jsem nestihla vyfotit právě ten ledový květ. Bohužel stejně tak rychle, jako mráz přišel, zase odešel a s ním i ledově mrazivá krása tohoto zimního květu.

Původní projekt byl sice daleko skromnější (jak je vidět z náčrtku), ale v průběhu tvorby se vyvinul v daleko větší a bohatší náhrdelník.
Tvoření miskovitých květů Čemeřice mě tak pohltilo, že nezůstalo jen u jednoho ale nakonec jich je deset. Po dlouhé době jsem opět tvořila projekt od návrhu, přes prototyp květu až po celkovou kompletaci.
Moje květy vytvořené z bílého polymeru jsou doplněny o zlatostříbrné mikroperličky a krystaly Swarovski, které září ve středech jako krůpěje zmrzlé jinovatky. Celý náhrdelník je pak doplněn o návlek ze skleněných rokailů a drobných korálků, které efektně doplňují jeho celkový design.

Díky mému manželovi dostal tento náhrdelník i zcela nový fotografický rozměr 360°

celý článek

V Praze a v novém

Nové spojení, nový obchod, nová kurzovna, nové prostředí, to všechno je Blanická 6, Praha Vinohrady.
Společná platforma Nemravka.cz a Korálky Rooya jsou tedy vlastně „2 v 1“.

Můj nedělní „lentilkokurz“ byl mezi prvními, které se v hezké a prostorné kurzovně uskutečnily, protože obchod je otevřen teprve od 5.ledna 2015.

Nerada bych se v každém svém zamyšlení nad uplynulým kurzem opakovala větami, jak byly účastnice kurzu šikovné a kreativní, i když je to samozřejmě pravda. Tentokrát odcházely opravdu všechny domů s lentilkou na krku. Několik jich také nedokázalo zahnat urputnou myšlenku na novou leštičku, kterou nutně, ale nutně potřebují, protože objevily nové kouzlo leštěného polymeru, ve kterém právě vynikne moje metalická inkoustová technika.
Bohužel tento efekt se moc vyfotit nedá a tak zbývá jen pozvánka na nějaký příští kurz pro ty, co by se chtěli přesvědčit na vlastní oči.

Foto: Ivabro, Gábina a Věra

celý článek

Lentilkování v ráji

Hořovický Tvořivý ráj Andrey Blažejové je obchod, který doslova praská ve švech jak je naditý pomůckami, korálky, barvičkami, nářadím, komponenty a potřebami snad pro veškeré kreativní techniky, které vás napadnou. Okamžitě jak jsem si ho prošla, mi v hlavě probleskl text písničky Michala Tučného . . . všechno máme, co kdo chcete, co nemáme objednáme . . .
Ochotný, usměvavý a vstřícný personál se zdá být naprostou samozřejmostí.
Součástí tohoto obchůdku je i dílnička (kurzovna), ve které pravidelně pořádají tvořivé kurzy pro děti i dospělé.

V sobotu 24. 1. 2015 zde proběhl i můj kurz „Inkoustolentilky“.
Z přiložené fotodokumentace je jen těžko patrné, jak skvělá nálada zde panovala.

Škoda, že jsem tak mizerný dokumentární fotograf.

celý článek

Krásné a pohodové svátky

Nezapomeňte, že největší dárek, který můžete někomu dát
je váš čas, vaše pozornost a vaše láska.

S přáním krásných a klidných vánočních svátků

Vaše Ivana B.

celý článek

Poslední lentilky

Dva listopadové "lentilkokurzy" pro Pražskou Polymerovou Společnost byly ode mne poslední v tomto roce.
Všechny účastnice, včetně té nejmladší, byly jako vždy strašně šikovné a tak se na konci kurzu "vylouply" vždy úžasné a originální lentilky v metalických barvách. Škoda, že tato vlastnost mé inkoustové techniky lze fotoaparátem jen těžko zachytit. Nicméně patrný lesk jako blesk s pomocí leštičky opět ovlivnil vánoční přání dalších kurzistek.
Děkuji všem zúčastněným za krásný tvořivý víkend a Drahušce S. za organizaci.

S těmi, kteří se budou chtít tuto techniku naučit, se těším na viděnou v lednu. Termíny a místa konání kurzů zveřejním již brzy.

celý článek

Moravské "lentilkobraní"

Druhý říjnový výkend bylo na Moravě "lentilkobraní" nebo spíš "lentilkohraní" tedy dva kurzy mojí inkoustové techniky s výrobou náhrdelníku.
V Brně jsme kurzovali v moderním školícím středisku a v neděli ve Velké Bystřici u Olomouce dokonce v zámeckém prostředí. Oba prostory byly báječné a tak spolu se skvělou partou polymerových nadšenkyň nám šla práce dobře od ruky.
Mám ze všech kurzistek velkou radost, protože jak se můžete přesvědčit na fotkách, všechny lentilky byly krásné a i ty co se zdály býti od začátku zcela nepodařené, dopadly naprosto skvěle (viz poslední foto). A v tom je právě kouzlo inkoustové alchymie a experimentování.

Děkuji organizátorkám Katce a Petře za péči a všem zúčastněným za skvělý víkend, který jsme si dle spokojených ohlasů všichni užili a těším se na viděnou s novými kurzistkami o víkendu 15.- 16. listopadu v Praze.

Foto: ivabro a Daniela Klein

celý článek

FIMOHRANÍ 2014

Letošní Fimohraní, v pořadí již třetí, se dle mého názoru mimořádně vydařilo. Pořadatel této akce Petra Nemravová a její firma Nemravka.cz, výběrem skvělých lektorek (Christine Dumont, Melanie West a Melanie Muir) zajistila již dlouho dopředu hromadné těšení, což přitáhlo neuvěřitelně silnou pozitivní energii, kterou byly nabité všechny prostory v místě konání. Nemravčin tým se vzorně staral o všechny možné a snad i nemožné potřeby a tak se účastníci mohli plně soustředit na tvoření skvělých projektů. Všechny lektorky byly neuvěřitelně milé a vstřícné a patří jim velký dík za to, že nás posunuly v naší tvorbě zase o kousek dál. Děkuji.

This year Fimohrani, altready the third one, was in my opinion, extremely successful. The organizer of this event Nemravová Petra and her company Nemravka.cz, came with a great selection of lecturers (Christine Dumont, Melanie West and Melanie Muir) which ensure the thrill and joy well in advance. This brought incredibly strong and positive energy to the venue. Nemravka Team took exemplary care of all possible and even impossible needs, so the participants could concentrate on creating great projects. All lecturers were incredibly nice and helpful and we owe them big thanks for helping us to move another step forward in our work. Thank you.

foto: ivabro, K. Faltýnková, V. Kubů

celý článek

Minimalistický náramek

Zase jedna soutěž, která mě svým tématem zaujala. Tvorba na téma Minimalismus byla pro mě velice příjemná, protože je to přesně moje gusto. Jednoduché linie, geometrické tvary, strohá barevnost. Navíc je minimalistický trend ve šperkařství dnes velice oblíbený.

Nechala jsem se inspirovat švýcarským malířem Frankem Maukem.

celý článek

Je definitivně po prázdninách

Celé prázdniny jsem věnovala své rodině, přátelům a relaxaci doma i na dovolené. Přiznávám se, že na polymerové tvoření jsem snad ani nemyslela. Až ke konci prázdnin mě okolnosti (nové oblečení) donutily vyrobit si pro sebe nové šperky.

Protože bylo koncem srpna u nás dost deštivo, vzpomínky na prosluněné pláže v Mexiku se spojily s vědomím vyhlášení letní soutěže v Polymerové škole a vznikl tak náhrdelník inspirovaný právě bílými písky na pláži, zvlněnou mořskou hladinou a snad i námořnickými pruhy. Jak se vše podařilo můžete posoudit sami v přiložené fotodokumentaci.

Jakmile jsem po dlouhé době sáhla na polymerovou hmotu už se mě opět drží . . .
Teď jen doufám, že budu stíhat zhmotňovat své nové nápady, které se začínají rodit v mé hlavě.

I devoted this summer to my family, friends and relax at home and on vacation. I confess I hardly thinked of polymer clay during this period but at the end of summer holiday the circumsatnces (new clothes) forced me to make some new jewelry for myself.

Because it was quite rainy here during late August, memories of sunny beach in Mexico in combination with summer competition at Polymer school inspired me to create the necklace alike white sand on the beach or smooth wavelike motion and perhaps even nautical stripes.
The results you can see yourself in the attached documentation.

Once I touched polymer material again after this break already keep me bussy. . .
I just hope I will manage to implement all fleshing out new ideas that are beginning to bear in my head.

celý článek

5. kolo ŠPERK PRO

Tentokrát bylo v zadání vytvořit jakýkoli šperk k jednobarevnému overalu od autorky Michaely Suré

Všechny příspěvky do soutěže si můžete prohlédnout zde.

celý článek

Trnava v pastelových barvách

V Trnavě jsem dosud nebyla, a proto jsem vyrazila na cestu s předstihem, abych se mohla podívat i po městě a neproseděla jsem pouze dva dny v kurzovně. Průvodkyni mi dělala organizátorka kurzu za Kreativní svět Dominika Haladová.
Trnava je historicky nejstarší slovenské město a dle mého názoru je to i město s největší koncentrací kostelů na poměrně malé ploše historického centra. Ne nadarmo se Trnavě občas přezdívá „Malý Řím“.
Na náměstí probíhala různá tanečně sportovní vystoupení v rámci Dnů zdraví a tak jsem měla odpolední prohlídku i s kulturním programem. Ten jsme zakončily příjemným posezením ve vyhlášené kavárně.

Samotný kurz byl sice v poněkud komorním počtu, ale o to víc byly všechny účastnice zapálené pro tvorbu a velice pracovité.
Moje variace inkoustové techniky s metalickým a popraskaným efektem je tak trochu i zkouškou trpělivosti, protože ten pravý efekt se objeví až v závěrečném kroku a tím je leštění, ke kterému jsme se dostaly až druhý den. Ta tuto fázi jsme se sice velice těšily, ale užívaly jsme si všechny části tvorby náhrdelníku počínaje alchymií s inkousty. Fázi leštění si samozřejmě vychutnávaly nejvíc ty dámy, které dosud neměli možnost se s profi leštičkou seznámit.
Na fotografiích si můžete prohlédnout krásné barevné variace, které na kurzu vznikaly i závěrečnou přehlídku hotových a vyleštěných lentilek.

O zapálení a pracovitosti účastnic svědčí i fakt, že hned v pondělí poslaly tři z nich fotografie svých zkompletovaných náhrdelníků. Moc je chválím a věřte, že ve skutečnosti jsou ještě krásnější než na fotkách.

Foto Dominika a Ivana

celý článek

Mnichov - Ubersee - Salzburg

Víkendový výlet Mnichov – Ubersee (Galerie Freisleben)- Salzburg

Myslím, že Ariana Freisleben s manželem nemohli najít lepší místo pro jejich Galerii. Městečko Ubersee je velmi dobře dopravně dostupné. Po dálnici je od německého Mnichova vzdálené asi jednu hodinu a od rakouského Salzburgu asi 40 minut jízdy autem. Navíc je to velice malebné místo mezi horami a jezerem Chiemsee nazývaným též Bavorským mořem.

První galerie v Evropě zaměřená na tvorbu z polymerové hmoty bude otevřena 10. srpna a majitelé mají před sebou ještě spoustu práce. Na pozemku stále pracuje stavební technika, ale uvnitř se již dodělávají výstavní prostory, pracovní zázemí pro workshopy i ubytovací část. Držím palce, ať se vše obejde bez zádrhelů a ať je slavnostní otevření excelentní evropskou polymerovou událostí.

Jsem moc ráda, že i moje polymerové květiny budou mít v Galerii Freisleben svoje místo a tímto děkuji Arianě i jejímu manželovi za příležitost prezentovat zde svojí práci.
Weekend trip to Munich - Ubersee (Galerie Freisleben) - Salzburg

I think Ariana Freisleben and her husband could not find a better place for their Gallery. The town Ubersee is very easily accessible by car via highway from Munich (around 1 hour) and from Salzburg (only 40 minutes). Moreover, it is very picturesque place between the mountains and the lake Chiemsee.

The first gallery in Europe focused on the polymer clay art will be open on August 10th and the owners have still a lot of work. There is construction mechinery still working outside, but inside they are already finishing up exhibition space, room for workshops and apartments. Fingers crossed they will finish without any hitch and we wish the grand opening of the galery to be one of the best European Polymer events.

I am very glad that my Polymer flowers will have in the Gallery Freisleben their place and I thank Ariana and her husband for the opportunity to present my work here.

celý článek

FIMO-Festival

V sobotu 31.5. 2014 byla na FIMO-Festivalu pokřtěna a vypuštěna do světa kniha Polymerové nebe, projekt "duchovní matky" Moniky Brýdové. Doufám, že bude všem tvořivým duším velkou inspirací.
Skvělou akci moderovala Mirka Nezvalová z Českého rozhlasu a kreativní kmotrou se stala Klára Noworytová alias Potvora Fintivá jejíž web www.potvor.cz podporuje kutily, tvůrce a mladé designéry.

Knihu můžete zakoupit i zde.

celý článek

Dan a Tracy

Odjížděla jsem na workshop do Litoměřic a představovala jsem si, jaký je asi člověk, kterému pod rukama vznikají tak dokonalé a precizně provedené šperky. V mých představách jsem viděla spíš podmračeného „nemluvu“, který nemusí moc mezi lidi a cítí se nejlépe zavřený ve svém ateliéru, kde ho nikdo neruší a nerozptyluje otázkami, a proto ho na kurzy doprovází jeho partnerka, která mu dělá „mluvčího“.
Ó jak jsem se mýlila. Dan je nejen umělec s vrchovatou dávkou trpělivosti a preciznosti, ale vyklubal se z něj i pohodový člověk se smyslem pro humor, který s Tracy tvoří sehraný a harmonický pár.

Dva dny jsem si užívala naprosto skvělou atmosféru.
Jak je u mě zvykem, nepřivezla jsem si sice domů nic hotového a zatím jsem vyrobila pouze jeden kousek z nepovedeného plátku, ale doufám, že se co nejdříve dostanu k dalším, už povedenějším.

Děkuji Danu Cormierovi a Tracy Holmes za pootevření vrátek do jejich světa

Děkuji Halce, Lídě Marečkové a Martině Soukalové z Pražské polymerové společnosti za super organizaci

A děkuji všem „starým, dobrým“ známým i těm, které jsem potkala poprvé, za super prima dny, které jsem si s nimi užila.

PS: trochu mě mrzí, že počasí nebylo zrovna ideální a nemohla jsem si víc projít historické Litoměřice.
Tak, někdy příště. Ten výborný cheesecake v restauraci hotelu Salva Guarda stojí taky za to znovu ochutnat.

celý článek

3. kolo ŠPERK PRO

Poprvé jsem se zúčastnila na Fleru soutěže ŠPERK PRO. Tato akce je určená pro šperkaře, kteří se snaží design svého výrobku vytvořit na míru konkrétního outfitu. Druh šperku je libovolný a vybráni jsou vždy dva vítězové. Jednoho vybere autorka outfitu a druhého hlasující uživatelé Fleru.

Moje brož a náušnice (Kol dokola) autorka outfitu Maydafashion ohodnotila druhým místem a z toho mám samozřejmě velkou radost.

celý článek

INTERVIEW 5. 5. 2014

Chcete se o mně dozvědět ještě něco navíc?
Možná najdete nějaké odpovědi v rozhovoru, který jsem dělala pro Polymerovou školu online jako jedna z jejich studentek

http://www.fimomanie.cz/?p=2426

celý článek

Premiéra

Neděle 4. května 2014 byla pro mě premiéra co by lektorky polymerových kurzů. Nutno podotknout, že k lektorování jsem byla již delší dobu „uháněna“ a proto byl výběr i příprava kurzu pro mě dost důležitý. Bylo mi jasné, že se čeká od mé osoby něco autorského, ale zároveň jsem nemohla na poprvé zvolit nic komplikovaného. Volba padla na romantické náušnice, které jsou na proces tvorby jednoduché, a přesto vypadají efektně .

Vidět odcházet účastnice kurzu s hotovými náušnicemi v uších byl moc krásný pocit, a mít na kurzu z deseti účastníků dva muže je také docela unikát. Myslím, že jsem si nemohla přát lepší partu a prostředí pro svoji premiéru
Ze srdce děkuji všem a těším se někdy příště

Na stejný kurz, který se koná 14.5. od 16.30 hod se můžete ještě přihlásit zde.

celý článek

Odhalení / Detection

Děkuji všem, kteří nejen hlasovali v tipovací soutěži, ale posílali i krásné a povzbudivé komentáře od nás i ze světa. Jsem moc ráda, že se vám mé stránky líbí a budu se snažit, abyste se k nim měli proč vracet.

Jako první rozluštila texturovou hádanku Katka V. a stala se tak vítězkou a držitelkou mého šperku. Že jsem tuto texturu vyrobila pomocí slupky z liči se nakonec podařilo uhodnout pouze dvěma tipujícím a proto jsem se rozhodla věnovat i té druhé v pořadí malou cenu útěchy. Náušnice tedy poputují k Veronice V.

Vaše představivost byla mnohdy opravdu kuriózní, ale překvapivě mnoho z vás tipovalo list kapusty.
Myslím, že vás i mne soutěž těšila i pobavila, a proto určitě do budoucna nějakou další vymyslím.

Vaše Ivana


Thank you all of you here in the Czech Republic and those around the Word who voted in my guessing competition during the last week and were also sending lovely and encouraging comments. I am very happy you like my website and will try to keep you returning regulerly.

The first corect unswer came from Katka V. and she bicame the winer and the owner of my necklace. There were only two of you who correctly answered I have made the texture from the skin of lychee (litchi) fruit. That is also a reason why I decided to give a booby prize to the second correct answer which came from Veronika V.

Your imagination was often realy curious and quite a lot of you guessed that it was a leaf of cabbage. I belive you enjoyed the competition as much as I did and that is why I am going to do so again in the future.

Yours sincerely Ivana

celý článek

FIMO Festival

31.5. 2014 9.00 - 18.00 hod.
Praha Dubeč – Špejchar

Srdečně vás zveme poslední květnovou sobotu na jedinečnou akci FIMO Festlival, na kterém bude pokřtěna nová kniha POLYMEROVÉ NEBE.

Budete moci nahlédnout pod ruce autorům, kteří budou v demo ukázkách představovat své projekty z knihy.

Vstupné na FIMO Festival je 999,- Kč. Součástí vstupenky je i nová kniha a vy budete první, kdo ji bude vlastnit.
Počet míst je omezený, proto neváhejte s přihláškou již nyní.

Rezervovat vstupenku můžete zde.

Czech polymer clay artists made a boook, check it out, will be available in English as an ebook soon.

celý článek

Tipovací soutěž Guessing contest

Komu se jako prvnímu podaří uhodnout z čeho jsem si vyrobila tuto texturu, vyhraje můj autorský šperk (viz. doplňkové foto), na výrobu kterého jsem jí použila.
Pokud se to nikomu nepodaří uhodnout, bude 1. května vylosován jeden ze všech zúčastněných. Svoje tipy posílejte přes KONTAKT. Výherce bude informován na e-mailovou adresu uvedenou v tomto kontaktním formuláři. Každý může tipovat pouze jednou.

Držím palce.

Competition question: What is this texture made of?
The first correct answer will receive from me a piece of jewelry (see additional foto) which was done using this texture. In case no one will unswer correctly I will drawn one of the participants on May 1. Please send your tips via the CONTACT. Winner will be notified at the email address listed in the contact form. Everyone can guess only once.

I keep my fingers crossed.

celý článek

Workshop s Janou Lehmann

Neskutečná preciznost, pečlivost a trpělivost s vytvářením těch nejtintěrnějších detailů, to je pro mě tvorba Jany Lehmann.

Do 15. března jsem měla pocit, že jsem ve své tvorbě pečlivá a trpělivá. Po víkendu stráveném ve společnosti této německé polymerové umělkyně, jsem byla nucena toto mínění o sobě jaksi poopravit. Její preciznost se totiž rovná téměř dokonalosti.
Nicméně pod jejím vedením mě graficky-polymerové tvoření pohltilo natolik, že jsem se celé dva dny věnovala vytváření pouze vzorovaných plátků. Nešla jsem nakonec ani do barev a zůstala jsem u černo-bílo-šedé kombinace. Svoje náhrdelníky a náramek z těchto vzorů jsem pak dodělávala až doma.

Opět další skvělý workshop s vynikající lektorkou, správnou partou „fimozávislaček“ a v příjemném prostředí Toulcova dvora..
Velké díky Veronice Sturdy za organizaci.

celý článek

Tvořivý víkend

Tvořivý víkend strávený v příjemném prostředí s prima partou „fimozávislaček“ na Váňově statku, byl pro mě a věřím, že i pro ostatní, nejen pracovní, ale i relaxační.

celý článek

ROZKVETL

Květ je na světě! Stačila hmota Kato Polyclay, Liquid Polyclay , barevné křídy a vrchovatá náruč trpělivosti. Jsem spokojená, moc se mi líbí.

celý článek

PO ODKVĚTU

Odkvetlé květy nejsou vždycky jen na vyhození. Mě inspirovaly při tvorbě z polymerové hmoty a bylo to opravdu zábavné a kreativní. Z výsledku mám velkou radost a určitě zkusím ještě květinu v plném rozkvětu.

celý článek

ORGANIKA

V poslední době mě fascinovaly fotografie pořízené elektronovým mikroskopem. Různé organické tvary, vlákna a struktury buněk, hub, kostí nebo mikroorganismů.

Navíc jsem objevila na internetu, že toto téma zřejmě fascinuje mnohé umělce např. Gilla Wilsona, který svoje díla tvoří z papíru http://www.gill-wilson.com/network.html a Michaela Kuklu http://www.triangulation.jp/2011/03/michael-kukla.html#more

Nebo čím dál víc designerů, kteří tvoří své plastiky nebo šperky pomocí 3D tiskárny jako třeba designové studio Nervous Systém http://n-e-r-v-o-u-s.com/shop/product.php?code=83&search=jewelry

Dlouhou dobu jsem se pokoušela převést své představy a inspirace do polymerové hmoty, a protože jsem duší experimentátor a navíc mě polymerová hmota nepřestává fascinovat, pro své neuvěřitelné možnostmi zpracování, vznikla moje nová technika, kterou jsem i pro svou variabilitu v kombinaci s jinými polymerními technikami nazvala „Organika“

celý článek